zakonska in družinska terapija
Terapevtski model
Relacijska družinska terapija je inovativen psihoterapevtski model, ki ga je zasnoval dr. Christian Gostečnik. Zanj je l. 2010 prejel nagrado na Slovenskem forumu inovacij.
Vključuje znanstvenoteoretična dognanja o delovanju človeške psihe in najnovejše nevroznanstvene ugotovitve o človeških možganih, ki uravnavajo človekovo mišljenje, čustvovanje in vedenje. Posebno pozornost posveča telesu, senzoričnemu spominu na pretekle življenjske dogodke.
Pri delu s klienti poudarja empatijo in jim tako omogoča, da se počutijo slišane in razumljene. Tako se oblikuje varen odnos, kakršnega bodo kasneje iskali tudi zunaj terapevtskega prostora in odnosa s terapevtom.
Človeka obravnava v kontekstu družinskih odnosov, saj predpostavlja, da so ti ključni pri oblikovanju podobe o sebi in drugih. Vzdušja iz odnosa s primarnimi skrbniki se zapišejo v nas in zato prenašajo v tiste, ki jih vzpostavljamo kasneje v življenju. Relacijska družinska terapija izhaja namreč iz predpostavke, da je človek bitje odnosov in je potreba po odnosih z ljudmi vgrajena v njegovo genetsko zasnovo. Zato se bo novorojenček takoj začel obračati k mami in zato je najhujša kazen samica.
Veliko pozornost posveča telesu, saj to nikoli ne laže in hrani spomin na prijetne pa tudi travmatične dogodke. Z ozaveščanjem telesnih občutkov telo razbremenjuje, človeka pa osvobaja ujetosti v težke spomine, ki se nenehno prebujajo in ga oropajo sproščenega in kakovostnega življenja.
Terapevt relacijske družinske terapije vstopa prek tesnega odnosa s klientom v njegov notranji svet in mu pomaga, da se rane, nastale v odnosu, v njem tudi zacelijo.